Wherein I get all nerdy with greeting card pricing data. It's more interesting than it sounds.
https://medium.com/@CRA1G/the-secrets-of-shutterflys-card-pricing-1bcd6c0cbfc7
https://medium.com/@CRA1G/the-secrets-of-shutterflys-card-pricing-1bcd6c0cbfc7
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
-
LEGO Americana Roadshow: Building Across America I just checked out this traveling exhibition from LEGO and was quite impressed. The scale ...
-
Merry Christmas, everyone!
-
When we let politics trump science, people are needlessly put in harm's way. http://arstechnica.com/science/2017/01/self-censoring-fears...
I do similar (but much simpler) comparisons when I'm grocery shopping. With a product like dish soap, sold in multiple sizes, you'd think the largest size would be cheapest per unit (ml, oz, whatever), but anomalies are surprisingly common, where only the smallest size is on sale, and ends up cheaper by volume than the theoretically large economy size.
ReplyDeleteOh yes. I regularly whip out my calculator. Another trick is that they vary the unit price by noting some per ounce and others per something else, so you STILL can't compare even when they "list" the per unit (as CA requires)...
ReplyDeleteDo those prices include shipping? I wonder if there might be spikes there that would level out these.
ReplyDeleteI think you'll see similar wonkiness at digikey.com.
ReplyDeletedigikey.com - DigiKey Electronics - Electronic Components Distributor
Cindy Brown Unit pricing is required in Massachusetts as well, but the units are often meaningless. Take paper towels. If the unit is the sheet, then there is no way to compare if the sheets are different sizes. Fortunately, at least one store I shop at used square feet as the unit. Otherwise I have to use my calculator.
ReplyDeletePlotting supply curves?
ReplyDelete